Oulun Suomalais-Japanilaisen yhdistys OSJY ry:n 36. Vuosijuhlat

OSJY ry juhlisti 36. toimintavuottaan Aleksinkulman juhlatiloissa lauantaina 6. marraskuuta. Alunperin vuosijuhlat oli tarkoitus pitää jo vuosi sitten, mutta vallitsevan koronatilanteen vuoksi ne jouduttiin siirtämään.

Niinpä oli todella mahtavaa päästä vihdoinkin juhlimaan yhdistyksen 36-vuotista taivalta jäsentemme kanssa. Haluaisimme kiittää erityisen lämpimästi Japanin Suomen suurlähettiläs Takashi Murataa ja suurlähetystön kulttuuripäällikköä Kenji Ohashia, jotka matkustivat Ouluun saakka yhdistyksemme vuosijuhlia varten. Oli todella suuri ilo ja kunnia saada juhlaamme näin tärkeitä vieraita ja tämä hetki tuleekin jäämään yhdistyksemme historiaan erityisenä muistona. Juhlissa tehtiin historiaa myös myöntämällä OSJY:n kunniajäsenyys yhdistyksen pitkäaikaiselle jäsenelle Seija Jalaginille. Onneksi olkoon Seija!

Juhlissa kuulimme suomalaista ja japanilaista musiikkia, jota esittivät Mikko Autio (alttoviulu) ja Sara Larikka (piano) sekä Takako Uchidan japanilaisella sanshin-soittimella esitetty perinteinen okinawalainen laulu. Zestii Oy teki juhliin paikallisista raaka-aineista japanilaista ruokaa. Haluaisimmekin kiittää esiintyjiä ja Zestiin työntekijöitä, teitte illastamme erityisen!

Lopuksi haluamme vielä kiittää rakkaita jäseniämme, joita ilman emme olisi voineet juhlia tätä saavutusta. Te yhdistyksemme historian aikana toiminnassa aktiivisesti mukana olleet jäsenet olette tehneet OSJY:stä sellaisen mitä se on nykyään. Toivottavasti saamme juhlia seuraavaksi pyöreitä vuosikymmeniä teidän kanssanne!

On November 6th, we held our 36th Anniversary Party at Aleksinkulma. It was originally planned for last year, but was postponed due to the pandemic. Luckily, the improved situation allowed us to have a small ceremony this year.

It was a true pleasure to see our members in person and to celebrate our 36-year-long journey together. We would like to extend our heartfelt gratitude to our guests from the Embassy of Japan in Finland – Ambassador Takashi Murata, and Head of Cultural Affairs Kenji Ohashi – for traveling all the way to Oulu to celebrate our anniversary. It was a great honor for us to host such important guests, which added unforgettable moments to the history of our society. History was made at the party in other ways as well, as one of our long-standing members, Seija Jalagin, was awarded the status of honorary member. Congratulations, Seija!

During the party, we enjoyed amazing musical performances by Mikko Autio (viola), Sara Larikka (piano), and Takako Uchida (sanshin). We also feasted on authentic Japanese food made with local ingredients and served by #Zestii Oy. We would like to thank all of our performers and caterers, who made this party such a special event for everyone!

Lastly, we would like to send our dearest thanks to the members of OSJY! We wouldn’t be able to celebrate such a long history without you. All those who have been involved in this society in the past as well as the present have made OSJY what it is today. Hopefully, we can celebrate our next anniversary together as well!

You may also like...