Uncategorized

Toukokuun jäsentapahtuma: Kalligrafia-iltapäivä 20.5.2018

Toukokuun jäsenillassa tutustumme japanilaiseen kalligrafiaan opettaja Takako Karppisen johdolla. Illan aikana opitaan kalligrafian historiaa, välineiden käyttöä ja pääset myös kokeilemaan kaisho-tyylin tekniikkaa. Tapahtuman luonteesta johtuen mukaan mahtuu noin 20 henkeä, joten pyydämme osallistujia ilmoittautumaan perjantaihin 19.5. klo 16 mennessä. Mikäli ilmoittautumisia tulee enemmän kuin 20, seuran jäsenet ovat luonnollisesti etusijalla. Laitamme kaikille ilmoittautuneille vahvistusviestin osallistumisesta perjantaina ilmoittautumisajan päätyttyä. Tapahtuma on jäsenillemme maksuton, muilta tulemme perimään materiaalimaksun 5€ joten varaathan mukaan käteistä.

Välineitä löytyy tällä hetkellä seuran ja opettajan puolesta noin 10-12 osallistujalle. Ilmoitamme vahvistusviestissä jos näyttää siltä, että välineitä ei riitä kaikille. Omat välineet voi toki ottaa mukaan mikäli sellaiset löytyy tai haluaa ne ostaa. Piirtämiseen tarvitaan vähintään kalligrafiatussi ja/tai -sivellin. Lisäksi voi halutessaan hankkia mustekiven ja taustahuovan. Kalligrafiatarvikkeita myy Oulussa mm. Taide ja kehys Pekkala.

Laita viestiä osoitteeseen osjyhallitus@gmail.com mikäli jokin asia jää askarruttamaan.

Mikä: OSJY ry:n Toukokuun jäsenilta Kalligrafia-iltapäivä
Missä: Kumppanuuskeskus, kokoushuone Asema, Kansankatu 53.

Milloin: Sunnuntai 20.5. klo 14.15-17

Nähdään sunnuntaina!

You may also like...